Etusivulle »
ETUSIVU
valittu kansio UUTISET
Palkitut pelaajat 2017
Kuntoliiga 2017
XVI Vuositurnaus 2017
Hotsal 2017
Kauden 2016 päättäjäiset ja palkitut
Kuntoliiga 2016
Lindan Cup 2016
XV Vuositurnaus 2016
Hotsal 2016
Kauden 2015 päätös
valittu Kuntoliiga 2015
Lindan Cup 2015
XIV Vuositurnaus 2015
Hotsal tilastot
Hotsal finaali 2015
PePo - Gab otteluraportti
PePo - GAB 4.10.2014
Functio Laesa
Lisää kuvia Mustat Kukot
Kukko kaatui - Jocko riisui
Lindan Cup - PeGABUS
GBK-TPS Kemiössä
Lindan Cup yhteiskuva
Otteluohjelma 7.6.2014 Lindan Cup
Linda Cup 2014 lähestyy
Vuositurnaus 2014
Vuositurnaus info
Kultainen Hirvi Cup
PePo, ett vinnande koncept
Vuosikertomus 2012 julkaistu
Kultainen Hirvi Cup Info
Perjantaipojat B-mestareiksi
Hotsal huipentuu B-finaaliin
PePo - Gab ja saunailta
GAB - Pepo
GAB uusi mestaruuden
Vuositurnausraportti
Röda Laget - Pepo 7.4.2013
PePo Vuositurnaus 2013
Hotsal 2012 - 2013
Hotsal finaalia odotellessa
Hallituskokoonpanoon muutoksia
ARKISTOON »
SEURA
JOUKKUE
KILPAILUTOIMINTA
SAAVUTUKSET
TREENIT
HISTORIAA
GALLERIA

20.10.2015 19:04 Mika Lindström

Mestaruus se on kolmannenkin lohkon voitto!


Lohkovoitto varmistettu ja hymy herkässä

Kuntoliigaa pelattiin perinteisen ja suhteellisen hyväksi havaitun kaavan mukaan. Keväällä joukkueet ilmeisesti arvottiin kymmeneen lohkoon, joista yksinkertaisen sarjan jälkeen saatiin paremmuusjärjestys lohkon sisällä. Tämän sijoituksen mukaan joukkueet jaettiin syksyksi tasolaohkohihin - ykköset ykköslohkoon, kakkoset kakkoseen jne. Systeemi on syyspainotteinen pelien määrän mukaan ja siksi kevään jokaisella pelillä on iso merkitys, jos haluaa tavoitella koko Kuntoliigan voittoa.


Kevään ekassa pelissä on perinteisesti tungosta - niin kentällä kuin myös kentän laidalla

Perjantaipoikien kevätlohkoksi tuli numero seitsemän. Tutuin joukkue oli ainakin nimeltään Myrbergin Callen luotsaama Åbo Akademi - tosin pelaajia ei juurikaan nimeltä ja naamalta tunnettu - tuskin monikaan heistä oli edes syntynyt kun Nipa jo ensimmäisiä matseja Peponutussa pelasi. PePo aloitti sarjan kahdella voitolla eikä päästänyt näissä peleissä omiin ainuttakaan maalia - Kyntäjät kaatui 4-0 ja ÅA peräti 6-0. Kolmannessa pelissä kuparinen meni rikki, mutta Mullerit kaadettiin kuitenkin 4-2. 


Avauspelissä FC Kyntäjiä vastaan päästiin heti tuulettamaan maaleja 


Eikä ilman maaleja jääty myöskään Åbo Akademi pelissä - paitsi vastustaja

Seuraavaksi olikin sitten tarjolla kylmä kyytiä, kun Power Rangers kylvetti Perjantaipoikia peräti 0-8 Parkin kentällä. Peliä ei tehnyt ollenkaan helpommaksi se, että kokoonpanossa oli monta peluria, joille peli ensimmäinen PePo:n riveissä. Pakko on nostaa hattua myös vastustajalle - pelasivat upean pelin ja rankaisivat armotta lähes jokaisesta virheestämme. Murskatulos siivittikin sitten Power Rangersin lohkovoittoon saakka. Kevään viimeisessä ottelusta otettiin taisteluvoitto, kun Alikunto United voitettiin tiukassa pelissä 3-2.


Kauden ainoa tappio tuli Power Rangersin käsittelyssä

Kevään sarjataulukko:
JoukkueOVTHTeP
Power Rangers540126512 
Müllerit5401341212 
Perjantaipojat5401171212 
Åbo Akademi510413213 
FC Kyntäjät51047243 
Alikunto United51048313

Syksyn tasolohkoksi tuli siis ylläolevan taulukon mukaisesti kolmonen. Samaan sijoitukseen oli päätynyt omassa lohkossaan Forest, joten Samppalinnan Derby oli tuloillaan myös Kuntoliigan puolella.

Pelit olivat odotetusti tiukkaakin tiukempia, kun pronssiseksi seulotut joukkueet kohtasivat. PePo joutui antamaan hiukan tasoitusta syksyn avauskierroksilla, kun kätensä telonut Luppa siirrettiin vakiopaikaltaan maalilta kentän puolelle. Sairaslomatuuraajaksi ilmoittautunut Mika onnistui ainakin pitämään pelit astetta jännittävämpänä, kun maaleja pääsi PePo veräjään totuttua helpommalla. Voitolla kuitenkin aloitettiin, kun Ihan vaan Tiimi kaatui 2-1. Seuraavakin peli oli voitollinen kun Aguilas pelasi ensimmäisen puoliajan vajaalla ollen tauolla jo 0-5 tappiolla. Kun joukkue tuli täysimiehiseksi, niin alkoikin PePo:n pelaajille tulla kiire. Vastustaja vyörytti hurlumhei-meiningilla hyökkäyksiä jatkuvalla syötöllä ja teki myös maaleja liukuhihnalla. Onneksi Perjaintaipojat onnistuivat aina perään kuittaamaan vastahyökkäyksellä ja maali-iloittelu päättyi lopulta PePo:n eduksi 9-3. Huomionarvoista pelissä oli myös se, että Luppa ja Maako pääsivät molemmat pitkästä aikaa maalintekijöiksi.

Kolmantena vastaan asettui Forest - tuo kaikkien peikkojen äiti ja ikuinen kanto PePo:n kaskessa. Peli joka pitäisi voittaa, mutta se on joka kerta kaikkea muuta kuin kirkossa kuulutettu. Forest pääsi shokkialkunsa ansiosta jo kahden maalin johtoon ennen kuin Peltsi kavensi tahtomaalilla tilanteeksi 2-1 ja Lassi tasoitti pelin. Voittoon saakka oli useita mahdollisuuksia, mutta   
tasuriin oli tyytyminen, kun pilli pelasti Forestin hieman jo uupuneet puolustustaistelijat.

Tästä sisuuntuneena Perjantaipojat aloitti voittoputken: 2-1 Hurrikaaneja vastaa, 4-3 voitto Sukkasurmasta (Maakolle kaksi maalia!) ja 4-2 voitto Dynamosta.
Röda Laget ei edes vaivautunut Kupittaan iltavaloihin vastustajaksemme, joten joukkueen sisäisen pelin jälkeen Result Codeen kirjattiin 3-0 luovutusvoitto Vihreille.
Lohkovoiton varmistanut 4-2 voitto Atletico Janatunesta oli varsinainen jännitysnäytelmä, sillä kahden keltaisen kortin lisäksi tuomittiin Pepo:lle myös kaksi rangaistuslaukausta. 


Värikäs Atletico Janatune peli käteltiin hyvässä hengessä

Viimeinen Bollpojkar peli oli paineettomuudestaan huolimatta (tai ehkä sen vuoksi) PePo:lle kivinen pelto ja 2-2 tasuriin päädyttiin. Merkityksetön ei tämä viimeinen peli ollut pelaajille - Vlorim syötti kauden viimeisen maalin ja voitti sen myötä koko kauden pistepörssin ja Juho saalisti koko Kuntoliigan avauspisteensä ekan maalin syötöllä

Syksyn sarjataulukko (osa tuloksista puuttuu edelleen Result Codesta):
JoukkueOVTHTeP
Perjantaipojat
9720321623 
Sukkasurma
9702352121 
AC Aguilas9414363713 
Ihan vaan tiimi8413212613 
Röda Laget8404232512 
FC Dynamo9324212011 
FC Bollpojkar8314243010 
Hurrikaanit822420208 
Forest FC821517267 
Atletico Janatune810717253 


PePon puolustus oli koko kauden rautainen. Tässä nollataan Åbo Akademia.


Kokonaisuutena kausi oli loistava! 14 pelistä hävittiin vain yksi ja voitettiin peräti yksitoista maalieron ollessa +21. Kuntoliigan maalikuninkuuden ja pistepörssin voiton nappasi itselleen Vlorim.

  Kuntoliiga 2015     Kevät   Syksy  
  Pelaaja P M S yht. P M S yht. P M S yht.
1 Vlorim 12 10 6 16 5 3 1 4 7 7 5 12
2 Tommi 14 9 3 12 5 4 0 4 9 5 3 8
3 Peltsi 8 4 7 11 3 1 4 5 5 3 3 6
4 Tomas 6 4 4 8 2 3 1 4 4 1 3 4
5 Durre 8 4 2 6 4 1 1 2 4 3 1 4
6 Maako 11 4 2 6 4 1 1 2 7 3 1 4
7 Lassi 14 3 1 4 5 0 0 0 9 3 1 4
8 José 7 0 4 4 1 0 1 1 6 0 3 3
9 Ilkka 4 2 1 3 2 2 0 2 2 0 1 1
10 Vedat 11 1 2 3 5 1 2 3 6 0 0 0
11 Qian 7 0 3 3 2 0 1 1 5 0 2 2
12 Luppa 5 1 1 2 1 0 0 0 4 1 1 2
13 George 1 1 1 2     1 1 1 2
14 Jesse 13 1 0 1 5 0 0 0 8 1 0 1
15 Junior 1 1 0 1     1 1 0 1
16 Juho 9 0 1 1 2 0 0 0 7 0 1 1
17 Claudio 10 0 0 0 3 0 0 0 7 0 0 0
18 Jomppe 4 0 0 0     4 0 0 0
19 Hemin 3 0 0 0 3 0 0 0    
20 Olli 3 0 0 0     3 0 0 0
21 David 1 0 0 0     1 0 0 0
22 Edu 1 0 0 0 1 0 0 0    
23 Fatos 1 0 0 0 1 0 0 0    
24 Kosovar 1 0 0 0 1 0 0 0    
25 Osmani 1 0 0 0     1 0 0 0
26 Sabir 1 0 0 0 1 0 0 0    
27 Valon 1 0 0 0     1 0 0 0
           
           
  MV P M KA 0 P M ka 0 P M ka 0
  Luppa 7 17 2,43 1 3 10 3,3 1 4 7 1,8  
  Mika 5 11 2,20 0 1 2 2,0   4 9 2,3  
  Juho 1 0 0 1 1 0 0 1        


Momenton voittokaljoista nautittiin 11 kertaa - tappion karvaus huuhdeltiin kurkusta vain kerran. Jocko unelmoi jo Mestareiden liigan voitosta.







IF Fredagspojkarna i Åbo r.f. officiella websidan | webdesign Penbox